Międzynarodowe Łososiowe Mistrzostwa Polski – Trolling Boat MASTERS HEL 2020
I. Regulamin zawodów TBM 2020
- Trolling Boat Masters są zawodami drużyn, przy założeniu, że jedna drużyna reprezentuje załogę jednej łodzi.
- Drużyna składa się minimum z dwóch, a maksymalnie z pięciu załogantów.
- Dopuszcza się zmiany składu i liczby członków drużyny w trakcie trwania zawodów. Wszelkie zmiany muszą zostać zgłoszone Sędziemu Głównemu najpóźniej w dniu poprzedzającym start zmienionej załogi.
- W zawodach mogą brać udział drużyny, które dokonały rejestracji w terminie do 31 marca 2020r. oraz dokonały opłaty rejestracyjnej w wysokości 800 zł do 3 dni roboczych od daty rejestracji, lecz nie później niż do 31 marca 2020r.
- Rejestracja odbywa się wyłącznie za pomocą formularza rejestracyjnego dostępnego na oficjalnej stronie pod adresem https://trollingboatmasters.pl/rejestracja/
- Miejscem rozgrywania zawodów TBM jest basen Morza Bałtyckiego w rejonie podobszaru ICES 26.
- Port w Helu ustala się jako miejsce startu i powrotu jednostek. Spłynięcie do innego portu, z powodów innych niż: awaria jednostki, zagrożenie życia członków załogi lub konieczność udzielenia pomocy, skutkuje dyskwalifikacją w danym dniu zawodów. Wszystkie wymienione powyżej okoliczności wymagają zgłoszenia bezpośrednio organizatorowi zawodów pod numer telefonu 510 062 248
- Punktowanym gatunkiem ryby jest tylko łosoś.
- Minimalny wymiar łososia zaliczanego do punktacji ustala się na 80 cm.
- Dozwolona, maksymalna liczba wędek wynosi dwanaście na drużynę. Załogi poławiające niedozwoloną liczbą wędek zostaną zdyskwalifikowane w całych zawodach.
- Do punktacji zakwalifikowane zostaną 2 łososie na drużynę dziennie.
- Podczas trwania zawodów dzienny limit zabranych łososi wynosi 2 sztuki na jednego członka załogi.
- Drużyna, która złowi i zatrzyma na łodzi dzienny limit łososi, musi niezwłocznie zakończyć łowienie i udać się do portu w Helu.
- Dopuszcza się wypuszczanie ryb przed złowieniem limitu, celem uzyskania lepszego wyniku punktowego, z zastrzeżeniem, że wypuszczane są wyłącznie ryby żywe.
- Na żądanie sędziego drużyna ma obowiązek okazać złowione i zatrzymane ryby zarówno w porcie jak i w czasie trwania połowu na łowisku.
- W trakcie zawodów TBM zabrania się wypływania z portu z rybami złowionymi w poprzednich dniach.
- Drużyny nieprzestrzegające niniejszego punktu zostaną zdyskwalifikowane w całych zawodach.
- Drużyna, na żądanie sędziego, jest zobowiązana stawić się w porcie i udostępnić łódź do kontroli.
- Kontrole mogą być prowadzone na 30 minut przed godziną rozpoczęcia zawodów, określoną w harmonogramie zawodów.
- Kontrole mogą być prowadzone do 30 minut po godzinie zakończenia zawodów, określoną w harmonogramie zawodów.
- Znalezienie przez sędziów łososia w łodzi przed startem, skutkuje dyskwalifikacją załogi w całych zawodach.
- Na każdy dzień zawodów drużyna otrzyma kartę startową, na której zobowiązana jest zanotować długość (w cm) i godzinę złowienia każdego łososia.
- Każdego dnia zawodów przed startem drużyna pobierze z tablicy zawieszkę magnetyczną z numerem startowym, którą należy odwiesić na odpowiadające numerowi startowemu miejsce na tablicy w punkcie sędziowskim w porcie.
- Odwieszenie numeru musi się odbyć nie później niż do wyznaczonego czasu – godziny zakończenia rywalizacji danego dnia.
- Godziny zakończenia rywalizacji każdego dnia będą określone w harmonogramie zawodów, który zostanie opublikowany na oficjalnej stronie zawodów TBM w zakładce aktualności oraz podany do wiadomości na wieczornych spotkaniach drużyn.
- Punktualnie, zgodnie z zegarem umieszczonym na tablicy, o godzinie kończącej zawody danego dnia, sędzia wykona zdjęcie rejestrujące odwieszone zawieszki.
- Brak zawieszki na tablicy w momencie wykonania zdjęcia skutkuje dyskwalifikacją w danym dniu.
- Start każdego dnia zawodów będzie określony w harmonogramie zawodów, który zostanie opublikowany na oficjalnej stronie zawodów TBM w zakładce aktualności oraz podany do wiadomości na wieczornych spotkaniach drużyn.
- Załoga, która wypłynie z mariny przed ustaloną godziną rozpoczęcia tury, zostanie zdyskwalifikowana w danym dniu zawodów. Za wypłyniecie uznaje się opuszczenie basenu portowego.
- W rywalizacji liczą się ryby zgłoszone sędziemu głównemu maksymalnie 30 minut po wyznaczonym czasie zakończenia zawodów dla każdego dnia.
- Za zgłoszone ryby uznaje się dostarczenie wypełnionych kart startowych wraz z fotografią dokumentującą połów ryby.
- Karty oddajemy sędziemu w punkcie sędziowskim.
- Fotografię należy przesłać w formie elektronicznej na numer tel +48 510 062 248 lub na mail: marcin@trollingboat.pl lub dostarczyć do punktu sędziowskiego na nośniku pamięci USB bądź karcie pamięci (SD lub micro SD).
- Każda fotografia powinna być opisana w treści wiadomości lub nazwie pliku i zawierać:
- a) numer startowy drużyny oraz nazwę łodzi,
- b) datę połowu,
- c) długość ryby.
- Załoga, która nie odda karty startowej lub nie udokumentuje połowu lub nie wykona powyższych w ustalonym czasie, zostanie zdyskwalifikowana w danym dniu zawodów.
- Pomiaru ryb dokonywać będą członkowie załogi, dokumentując ten fakt na stosownej fotografii.
- Pomiar ryb będzie wykonywany wyłącznie na miarce dostarczonej przez organizatora zawodów.
- Mierzymy ryby niepatroszone.
- Do punktacji będę zakwalifikowane jedynie czytelne fotografie ryb wykonane w określony sposób:
- a) ułożone na wyprostowanej miarce, bez widocznych zagięć, tak by jedna krawędź miary była całkowicie widoczna (dolna lub górna),
- b) ułożone na prawym boku, w taki sposób, że pysk ryby dotyka prostokątnej płytki znajdującej się na początku miary,
- c) pomiar ryb będzie wykonywany od końca pyska do końca płetwy ogonowej. Za koniec płetwy ogonowej uznaje się koniec najdłuższego promienia tej płetwy, który powinien leżeć na miarce,
- d) na fotografii musi znajdować się numer startowy i identyfikator tury.
- Niespełnienie punktu 19.1-3 dyskwalifikuję rybę z klasyfikacji.
- Wzór prawidłowo sfotografowanej ryby będzie zamieszczony na oficjalnej stronie zawodów TBM w zakładce aktualności.
- Pomiaru dokonujemy z dokładnością do 1 cm, z zaokrągleniem do centymetra w dół.
- Punktacja. Za każdy centymetr załoga otrzymuje 1 punkt.
- Mistrz Polski wyłaniany jest na podstawie klasyfikacji ujemnej. Zwycięzcą zawodów oraz tytuł Międzynarodowego Mistrza Polski zdobywa drużyna, która w całych zawodach zgromadzi najmniejszą liczbę punktów. Za pierwsze miejsce w każdym dniu drużyna otrzymuje 1 punkt, za drugie 2 punkty itd. Minimalna więc liczba punktów, którą drużyna może zebrać w ciągu trzech dni zawodów wynosi 3. Każda drużyna, która nie złowiła ryby lub została zdyskwalifikowana w danym dniu ,otrzymuje tyle punków w danym dniu ile jest startujących załóg.
- Przy tej samej liczbie punktów ujemnych o zwycięstwie decyduje łączna liczba punktów dodatnich, będąca sumą punktów otrzymanych za długość ryby. W przypadku zgromadzenia takiej samej sumy punktów ujemnych oraz punktów dodatnich przez różne załogi, wygrywa załoga, która złowiła większą rybę.
- Nagrody przyznane będą do trzeciego miejsca.
- Dodatkowe nagrody przyznane będą drużynie, która złowi największą rybę w całych zawodach, a także łowcom największej ryby w każdym dniu zawodów. Informacje o nagrodach będą zamieszczane na oficjalnej stronie zawodów, w zakładce aktualności: https://trollingboatmasters.pl/aktualnosci/
II. Protesty i odwołania
W sprawach spornych lub w wypadku zauważonego i możliwego do udowodnienia łamania przepisów przez załogi, można odwołać się do Głównego Organizatora zawodów. Protesty przyjmowane będą w czasie 15 minut po zakończeniu mierzenia ryb przez sędziów oraz przez kolejne 15 minut po ogłoszeniu wyników. Werdykt Głównego Organizatora jest rozstrzygający i nie przysługuje od niego odwołanie.
III. Opłaty startowe
Wysokość opłaty startowej ustala się na 800 zł. Opłaty należy dokonać przelewem na rachunek:
TROLLING BOAT Marcin Ramutkowski
PL60 1950 0001 2006 5916 3570 0002
W tytule płatności proszę wpisać nazwę jednostki.
Wpłaty dokonuje się po otrzymaniu wiadomości email z potwierdzeniem prawidłowego przebiegu rejestracji. Wpłaty należy dokonać w terminie do 3 dni od daty otrzymania wiadomości email.
IV. Bezpieczeństwo
- Za bezpieczeństwo załogi oraz łodzi startującej w zawodach w pełni odpowiada sternik. Zgodnie z obowiązującymi przepisami sternik musi posiadać wymagane uprawnienia do kierowania jednostką.
- Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania zawodów w danym dniu z powodu złych warunków atmosferycznych.
- Pomimo zezwolenia na strat w danym dniu zawodów, wydanego przez organizatora, sternik podejmuje każdorazowo decyzję o wyjściu w morze i powrocie do portu oraz ponosi odpowiedzialność związaną z następstwami tej decyzji.
- Sternik jest odpowiedzialny za wyposażenie ratunkowe zgodne z obowiązującymi przepisami oraz za przestrzeganie przepisów na jednostce.
- Za bezpieczeństwo poruszania się na terenie mariny oraz na obszarze rozgrywania zawodów opisanym w rozdziale I, punkt 6 odpowiada sternik łodzi. Zaleca się, by nie więcej niż dwie jednostki jednocześnie opuszczały miejsca postojowe w marinie. Zaleca się zachowanie minimalnej odległości 200 m pomiędzy jednostkami na obszarze łowiska.
- Maksymalna liczba członków załogi nie może przekraczać maksymalnej liczby osób dopuszczanej przez producenta jednostki lub, jeśli łódź posiada kartę bezpieczeństwa, zgodnie z jej wymogami.
- W przypadku konieczności pozostania na łowisku po wyznaczonym czasie zakończenia zawodów, sternik jest zobowiązany o takim zajściu niezwłocznie poinformować organizatora zawodów. W przypadku braku takiej informacji może zostać wszczęta akcja ratunkowa, a jej kosztami zostanie obciążony sternik łodzi.
- Środki łączności zgodne z wymogami organizatora to radio UKF (minimum jedno na łódź) i telefon komórkowy u każdego członka załogi.
- Zgłoszenie uczestnictwa w zawodach jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu Trolling Boat Masters 2020 – Łososiowych Mistrzostw Polski.