Międzynarodowe Łososiowe Mistrzostwa Polski – Trolling Boat MASTERS HEL 2024

I. Regulamin zawodów TBM 2023 – 11.04-13.04.2024r.

  1. Trolling Boat Masters są zawodami drużyn, przy założeniu, że jedna drużyna reprezentuje załogę jednej łodzi.
  2. Drużyna składa się minimum z dwóch, a maksymalnie z pięciu załogantów.
  3. Dopuszcza się zmiany składu i liczby członków drużyny w trakcie trwania zawodów. Wszelkie zmiany muszą zostać zgłoszone Sędziemu Głównemu najpóźniej w dniu poprzedzającym start zmienionej załogi.
  4. W zawodach mogą brać udział drużyny, które dokonały rejestracji w terminie do 31 marca 2024r. oraz dokonały opłaty rejestracyjnej w wysokości 1500 zł do 3 dni roboczych od daty rejestracji, lecz nie później niż do 1 kwietnia 2024r.
  5. Rejestracja odbywa się wyłącznie za pomocą formularza rejestracyjnego dostępnego na oficjalnej stronie pod adresem http://trollingboatmasters.pl/rejestracja/
  6. Miejscem rozgrywania zawodów TBM jest basen Morza Bałtyckiego w rejonie podobszaru ICES 26.
  7. Port w Helu ustala się jako miejsce startu i powrotu jednostek. Spłynięcie do innego portu, z powodów innych niż: awaria jednostki, zagrożenie życia członków załogi lub konieczność udzielenia pomocy, skutkuje dyskwalifikacją w danym dniu zawodów. Wszystkie wymienione powyżej okoliczności wymagają zgłoszenia bezpośrednio organizatorowi zawodów pod numer telefonu 510 062 248.
  8. Punktowanym gatunkiem ryby jest tylko łosoś.
  9. Minimalny wymiar łososia zaliczanego do punktacji ustala się na 80 cm.
  10. Dozwolona, maksymalna liczba wędek wynosi 12 szt. na drużynę. Załogi poławiające niedozwoloną liczbą wędek zostaną zdyskwalifikowane w całych zawodach.
  11. Do punktacji zakwalifikowane zostaną 2 łososie na drużynę dziennie.
    1. Połów będzie udokumentowany przez załogę wykonaniem zdjęcia łososia za pośrednictwem aplikacji FISKE w sposób opisany w paragrafie 16.
    2. Ryby nie będą mierzone w porcie.
  12. Podczas trwania zawodów, z uwagi na zastosowanie przeżyciowej metody pomiaru ryb, do punktacji zaliczane są zarówno ryby z płatwą tłuszczową i bez płetwy. Zgodnie z przepisami krajowymi załoga może zatrzymać na pokładzie jedynie ryby z obciętą płetwą tłuszczową. Ponadto:
    1. W trakcie zawodów TBM zabrania się wypływania z portu z rybami złowionymi w poprzednich dniach.
    2. Na 30 minut przed godziną rozpoczęcia każdej tury określonej w harmonogramie zawodów, sternik lub wyznaczony przez niego członek załogi ma obowiązek stawić się w porcie i udostępnić łódź do kontroli.
    3. Znalezienie przez sędziów łososia w łodzi przed startem, skutkuje dyskwalifikacją załogi w całych zawodach.
  13. Każdego dnia zawodów przed startem drużyna pobierze z tablicy zawieszkę magnetyczną z numerem startowym, którą należy odwiesić na odpowiadające numerowi startowemu miejsce na tablicy w punkcie sędziowskim w porcie.
    1. Odwieszenie numeru musi się odbyć nie później niż do wyznaczonego czasu – godziny zakończenia rywalizacji danego dnia.
    2. Godziny zakończenia rywalizacji każdego dnia będą określone w harmonogramie zawodów, który zostanie opublikowany na oficjalnej stronie zawodów TBM w zakładce aktualności oraz podany do wiadomości na wieczornych spotkaniach drużyn.
    3. Punktualnie, zgodnie z zegarem umieszczonym na tablicy, o godzinie kończącej zawody danego dnia, sędzia wykona zdjęcie rejestrujące odwieszone zawieszki.
    4. Brak zawieszki na tablicy w momencie wykonania zdjęcia skutkuje dyskwalifikacją w danym dniu.
  14. Start każdego dnia zawodów będzie określony w harmonogramie zawodów, który zostanie opublikowany na oficjalnej stronie zawodów TBM w zakładce aktualności oraz podany do wiadomości na wieczornych spotkaniach drużyn.
  15. Załoga, która wypłynie z mariny przed ustaloną godziną rozpoczęcia tury, zostanie zdyskwalifikowana w danym dniu zawodów. Za wypłyniecie uznaje się opuszczenie basenu portowego.
  16. W rywalizacji liczą się ryby zgłoszone sędziemu głównemu za pośrednictwem aplikacji FISKE zainstalowanej na telefonie jednego z członków załogi.
    1. Pomiaru ryb dokonywać będą członkowie załogi. Członkowie załogi są odpowiedzialni za prawidłowe zgłoszenie połowu.
    2. Pomiaru dokonujemy z dokładnością do 1 cm, z zaokrągleniem do centymetra w dół.
    3. Klasyfikowane są wyłącznie ryby niepatroszone.
    4. Za prawidłowe zgłoszenie ryby uznaje wykonanie fotografii łososia za pośrednictwem aplikacji FISKE ułożonego na dostarczonej przez organizatora listwie pomiarowej oraz podanie jej długości w aplikacji w oznaczonym polu.
    5. Każda listwa pomiarowa jest wyposażona w płaskownik zamontowany do niej pod kątem 90 stopni w jej przedniej części. Ryba na listwie pomiarowej musi być ułożona na prawym boku, pyskiem w stronę początku miary i dotykać początkiem głowy znajdującego się na niej płaskownika.
    6. Rybę mierzymy od początku głowy do końca najdłuższego promienia płetwy ogonowej, który powinien leżeć na miarce. Dopuszcza się ułożenie płetwy ogonowej tak, by osiągnąć maksymalny wymiar.
    7. Każda fotografia powinna być tak wykonana, by mogła zostać poddana ocenie przez sędziego, tzn musi być dobrej jakości oraz obejmować całą listwę pomiarową.
    8.  Po dodaniu dwóch pierwszych ryb w aplikacji FISKE, kolejną rybę dodajemy dopiero w momencie złowienia większego łososia od wcześniej zgłoszonych.
    9. Aplikacja działa w trybie offline i online, czyli przesyła zdjęcia wykonane po uzyskaniu dostępu do sieci komórkowej. Aplikacja rejestruje również rzeczywisty czas połowu.
    10. Niespełnienie punktu 16.1-7 dyskwalifikuje nieprawidłowo zgłoszoną rybę z klasyfikacji.
    11. Wzór prawidłowo sfotografowanej ryby będzie zamieszczony na oficjalnej stronie zawodów TBM w zakładce aktualności.
  17. Punktacja. Za każdy centymetr załoga otrzymuje 1 punkt dodatni.
  18. Zwycięzca wyłaniany jest na podstawie sumy zdobytych punktów w całych zawodach. Zwycięzcą zawodów oraz tytuł Międzynarodowego Mistrza Polski zdobywa drużyna, która w całych zawodach zgromadzi największą liczbę punktów.
  19. W przypadku zgromadzenia takiej samej sumy punktów przez różne załogi, wygrywa załoga, która złowiła większą rybę, a gdyby i ten wynik okazał się identyczny, o zwycięstwie decyduje następna w kolejności największa ryby drużyny, itd.
  20.  Drużyna, która nie złowiła ryby lub została zdyskwalifikowana w danym dniu, otrzymuje zero punktów w tym dniu.
  21. Nagrody przyznane będą do trzeciego miejsca.
  22. Dodatkowe nagrody przyznane będą drużynie, która złowi największą rybę w całych zawodach, a także łowcom największej ryby w każdym dniu zawodów. Informacje o nagrodach będą zamieszczane na oficjalnej stronie zawodów, w zakładce aktualności: http://trollingboatmasters.pl/aktualnosci/

II. Protesty  i odwołania

W sprawach spornych lub w wypadku zauważonego i możliwego do udowodnienia łamania przepisów przez załogi, można odwołać się do Głównego Organizatora zawodów. Protesty przyjmowane będą w czasie 30 minut po ogłoszeniu wyników. Werdykt Głównego Organizatora jest rozstrzygający i nie przysługuje od niego odwołanie.

III. Opłaty startowe

Wysokość opłaty startowej ustala się na 1500 zł. W tytule płatności proszę wpisać nazwę jednostki.

Wpłaty dokonuje się po otrzymaniu wiadomości email z potwierdzeniem prawidłowego przebiegu rejestracji. Wpłaty należy dokonać w terminie do 3 dni od daty otrzymania wiadomości email.

 

IV. Bezpieczeństwo

  1. Za bezpieczeństwo załogi oraz łodzi startującej w zawodach w pełni odpowiada sternik. Zgodnie z obowiązującymi przepisami sternik musi posiadać wymagane uprawnienia do kierowania jednostką.
  2. Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania zawodów w danym dniu z powodu złych warunków atmosferycznych.
  3. Pomimo zezwolenia na strat w danym dniu zawodów, wydanego przez organizatora, sternik podejmuje każdorazowo decyzję o wyjściu w morze i powrocie do portu oraz ponosi odpowiedzialność związaną z następstwami tej decyzji.
  4. Sternik jest odpowiedzialny za wyposażenie ratunkowe zgodne z obowiązującymi przepisami oraz za przestrzeganie przepisów na jednostce.
  5. Za bezpieczeństwo poruszania się na terenie mariny oraz na obszarze rozgrywania zawodów opisanym w rozdziale I, punkt 6 odpowiada sternik łodzi. Zaleca się, by nie więcej niż dwie jednostki jednocześnie opuszczały miejsca postojowe w marinie. Zaleca się zachowanie minimalnej odległości 200 m pomiędzy jednostkami na obszarze łowiska.
  6. Maksymalna liczba członków załogi nie może przekraczać maksymalnej liczby osób dopuszczanej przez producenta jednostki lub, jeśli łódź posiada kartę bezpieczeństwa, zgodnie z jej wymogami.
  7. W przypadku konieczności pozostania na łowisku po wyznaczonym czasie zakończenia zawodów, sternik jest zobowiązany o takim zajściu niezwłocznie poinformować organizatora zawodów. W przypadku braku takiej informacji może zostać wszczęta akcja ratunkowa, a jej kosztami zostanie obciążony sternik łodzi.
  8. Środki łączności zgodne z wymogami organizatora to radio UKF (minimum jedno na łódź) i telefon komórkowy u każdego członka załogi.
  9. Zgłoszenie uczestnictwa w zawodach jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu Trolling Boat Masters 2024.